Nintendo Switch Lite
spelkonsol till handdator - blå
Prestanda
| Plattform | Nintendo Switch Lite |
| Processor | NVIDIA Custom Tegra |
| Accelerometer | Ja |
| Gyroskop | Ja |
| Föräldrakontroll | Ja |
Design
| Gaming-styrteknik | Analog / Digital |
| Produktens färg | Blå |
| Gaming Control funktionstangenter | Home-knapp, Strömknapp |
| Analoga trumpinnar | Ja |
| Volymkontroll | Knappar |
Display
| Skärm diagonal | 14 cm (5.5") |
| Displaytyp | LCD |
| Pekskärm | Ja |
| Upplösning | 1280 x 720 pixlar |
| Touch-teknik | Flerpunktsberöring |
| Pekskärmstyp | Kapacitiv |
| Andra skärmen | Nej |
Lagringsmedia
| Registreringskort | 32 GB |
| Inbyggd optisk enhet | Nej |
| Inbyggd kortläsare | Ja |
| Typ av minneskort | MicroSD (TransFlash), MicroSDHC, MicroSDXC |
| Högsta minneskortskapacitet | 2 TB |
Nätverk
| Wi-Fi | Ja |
| Bluetooth | Ja |
| Wi-Fi-standarder | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Bluetooth-version | 4.1 |
Anslutningar
| USB-port | Ja |
| USB-anslutning | USB Type-C |
| Hörlursanslutning | 3,5 mm |
| Combo hörlurar / mikrofon-port | Ja |
Multimedia
| Inbyggd kamera | Nej |
| Antal inbyggda högtalare | 2 |
Strömtillförsel
| Batteriteknik | Litium-Ion (Li-Ion) |
| Batterikapacitet | 3570 mAh |
| Drifttid för batteri | 7 h |
| Laddningstid | 3 h |
| Laddningsport USB Typ-C | Ja |
| Laddningseffekt som krävs (min) | 9 W; 2,5 W |
| USB-strömleverans | Ja |
Miljökrav
| Temperatur vid drift | 5 - 35 ° C |
| Intervall för relativ operativ luftfuktighet | 20 - 80% |
Vikt & dimension
| Bredd | 203 mm |
| Djup | 14 mm |
| Höjd | 91,5 mm |
| Vikt | 450 g |
Förpackningens innehåll
| Videospel ingår | Nej |
| AC-adapter inkluderad | Ja |
Logistikdata
| Ursprungsland | Kina |
| Harmonized System (HS)-kod | 95045000 |
Förpackning
| Förpackningens bredd | 225 mm |
| Vikt inkl. förpackning | 598 g |
| Låddjup | 85 mm |
| Förpackningens höjd | 115 mm |