SAMSUNG DS Odyssey S49FG914EU 124.5c 49''/5120x1440/DP/HDMI
Tillverkare: SAMSUNG
Produktnummer: LS49FG914EUXEN
EAN: 8806095977379
Artikelnummer: F25543982
EU Energy Class G
EU Energy Label
Datablad
Tillverkare: SAMSUNG
Produktnummer: LS49FG914EUXEN
EAN: 8806095977379
Artikelnummer: F25543982
I lager - leveranstid: 2-3 arbetsdagar, ved bestilling inden kl. 14.00
(6.821,60 exkl. moms)
(6.821,60 exkl. moms)
Produktnummer: LS49FG914EUXEN
Ultravid vyer för maximalt fokus och översikt
Dual QHD-upplösning och 1000R-kurvatur
  • Upplösning på 5120 x 1440 pixlar ger en stor digital arbetsyta med hög detaljrikedom
  • 1000R-kurvatur följer ögats naturliga synfält för ökad omslutning
  • Uppdateringsfrekvens på 144 Hz möjliggör mjuka rörelser och flyt i snabba sekvenser
  • Svarstid på 1 ms GTG minimerar eftersläpningar och suddighet i bilden
  • DisplayHDR 600 och HDR10 Plus Gaming ger förbättrad ljusstyrka och färgåtergivning
  • Kontrastförhållande på 2500:1 skapar tydlig separation mellan ljusa och mörka partier
  • Färgrymd DCI-P3 på 92 % säkerställer en bred och korrekt färgåtergivning
Anslutning och anpassning
Display
Skärm diagonal 124,5 cm (49")
Upplösning 5120 x 1440 pixlar
HD-typ Dual QHD
Native bildförhållande 32:9
Skärmtyp LCD
Paneltyp VA
LED-bakgrundsbelysning Nej
Pekskärm Nej
Ljusstyrka (normal) 350 cd/m²
Skärmens ljusstyrka (min) 280 cd/m²
Svarstid (medel) Ja
Responstidens mätningstyp GTG (Gray to Gray)
Skärmform Konkav skärm
Bildskärmens krökning 1000R
Kontrastförhållande (medel) 2500:1
Benämning av dynamiskt kontrastförhållande Mega DCR
Max uppdateringsfrekvens 144 hz
Betraktningsvinkel (horisontell) 178°
Synfältsvinkel (vertikal) 178°
Antal färger 1,07 miljarder färger
Bildstorlek horisontalt 119,2 cm
Bildstorlek vertikalt 33,5 cm
HDR-stöd Ja
HDR-teknik (High Dynamic Range) DisplayHDR 600, High Dynamic Range 10+ Gaming (HDR10 Plus Gaming)
Färgområdesstandard DCI-P3
Färgomfång 92%
Prestanda
NVIDIA G-SYNC Nej
AMD FreeSync Ja
Typ av AMD FreeSync FreeSync Premium Pro
Flimmerfriteknik Ja
Spelfunktioner Super Arena Gaming UX
Multimedia
Inbyggda högtalare Nej
Inbyggd mikrofon Nej
Inbyggd kamera Nej
Design
Positionering på marknaden Spela
Produktens färg Svart
Fötter färg Svart
Anslutningar
Inbyggd USB-hubb Ja
USB-hubbversion 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
Antal USB typ B-portar uppströms Ja
Antal USB typ A-portar nedströms 2
HDMI Ja
Antal HDMI-portar 2
HDMI-version 2.1
Antal Displayportar Ja
DisplayPort-version 1.4
Hörlursutgång Ja
Nätverk
Wi-Fi Nej
Nätverksansluten (Ethernet) Nej
Ergonomi
VESA-fäste Ja
Gränsssnitt för panelmontering 100 x 100 mm
Höjdjustering Ja
Justerbar höjd (max) 12 cm
Svängbara Ja
Hållare -15 - 15°
Lutningsjustering Ja
Lutningsvinkel -2 - 11°
Bild-i-bild Ja
Skärmgränssnitt (OSD) Nej
Strömtillförsel
Energieffektivitetsklass (SDR) G
Energieffektivitetsklass (HDR) G
Energiförbrukning (SDR) per 1 000 timmar 45 kWh
Energiförbrukning (HDR) per 1 000 timmar 118 kWh
Strömförbrukning (vanlig) 45 W
Strömförbrukning i vänteläge 0,5 W
Strömförbrukning (max) 180 W
AC-inspänning 100 - 240 V
Växelström Frekvens 50/60 hz
Nätaggregatstyp Intern
Energieffektivitetsskalning A till G
Miljökrav
Temperatur vid drift 10 - 40 ° C
Intervall för relativ operativ luftfuktighet 10 - 80%
Vikt & dimension
Bredd (med stativ) 1147,6 mm
Djup (med stativ) 420,5 mm
Höjd (med stativ) 568,4 mm
Vikt (med stativ) 15,6 kg
Bredd (utan stativ) 1147,6 mm
Djup (utan stativ) 293,8 mm
Höjd (utan stativ) 363,5 mm
Vikt (utan stativ) 10,6 kg
Förpackning
Typ av stativ HAS-stativ
Förpackningens bredd 1265 mm
Låddjup 481 mm
Förpackningens höjd 343 mm