Dell P2724DEB
Display
| Skärm diagonal | 68,6 cm (27") |
| Upplösning | 2560 x 1440 pixlar |
| HD-typ | Quad HD |
| Native bildförhållande | 16:9 |
| Skärmtyp | LCD |
| Paneltyp | IPS |
| Typ av bakgrundsbelysning | LED |
| Pekskärm | Nej |
| Ljusstyrka (normal) | 350 cd/m² |
| Svarstid (medel) | 8 ms |
| Anti-glare skärm | Ja |
| Grafikupplösningar som stöds | 640 x 480 (VGA), 720 x 400, 800 x 600 (SVGA), 1024 x 768 (XGA), 1152 x 864 (XGA+), 1280 x 1024 (SXGA), 1600 x 1200, 1920 x 1080 (HD 1080), 2048 x 1080, 2560 x 1440 |
| Videolägen som stöds | 480p, 720p, 1080i, 1080p |
| Kontrastförhållande (medel) | 1000:1 |
| Max uppdateringsfrekvens | 60 hz |
| Betraktningsvinkel (horisontell) | 178° |
| Synfältsvinkel (vertikal) | 178° |
| Antal färger | 16,78 miljoner färger |
| Svarstid (min) | 5 ms |
| Bildpunktavstånd | 0,2331 x 0,2331 mm |
| Pixeltäthet | 108,79 ppi |
| Horisontellt sökområde | 30 - 90 kHz |
| Vertikalt sökområde | 56 - 76 hz |
| Bildstorlek horisontalt | 59,7 cm |
| Bildstorlek vertikalt | 33,6 cm |
| Diagonal skärmstorlek | 68,47 cm |
| Ytans hårdhet | 3H |
| sRGB-täckning (typisk) | 99% |
| Dell ComfortView-teknik | Ja |
| Värmeavgivning | 88,72 BTU/h |
Prestanda
| NVIDIA G-SYNC | Nej |
| AMD FreeSync | Nej |
| Flimmerfriteknik | Ja |
| Låg blåljus-teknik | Ja |
| IR-sensor (infraröd) | Ja |
| Windows-operativsystem som stöds | Windows 10, Windows 11 |
| Mac-operativsystem som stöds | MacOS |
Multimedia
| Antal talare | 2 |
| Uteffekt (RMS) | 10 W |
| Inbyggda högtalare | Ja |
| Inbyggd mikrofon | Ja |
| Inbyggd kamera | Ja |
Design
| Positionering på marknaden | Kontor |
| Produktens färg | Svart, Silver |
Anslutningar
| Inbyggd USB-hubb | Ja |
| Typ av USB-port uppströms | USB Typ B |
| Antal portar uppströms | 2 |
| Antal USB typ B-portar uppströms | 1 |
| Antal USB typ C-portar uppströms | 1 |
| Antal USB typ A-portar nedströms | 3 |
| Antal USB typ C-portar nedströms | 1 |
| HDMI | Ja |
| Antal HDMI-portar | 1 |
| HDMI-version | 1.4 |
| Antal Displayportar | 1 |
| DisplayPort-version | 1.4 |
| Hörlursutgång | Ja |
| Hörlursutgångar | 1 |
| Hörlursanslutning | 3,5 mm |
| HDCP | Ja |
| HDCP-version | 1.4 |
| Likströmsingång | Ja |
Ergonomi
| VESA-fäste | Ja |
| Gränsssnitt för panelmontering | 100 x 100 mm |
| Förbättrad kabelhantering | Ja |
| Produktvikt (oz) | Ja |
| Typ av kabellåsanslutning | Kensington |
| Höjdjustering | Ja |
| Justerbar höjd (max) | 15 cm |
| Svängarm | Ja |
| Pivot vinkel | -90 - 90° |
| Svängbara | Ja |
| Hållare | -45 - 45° |
| Lutningsjustering | Ja |
| Lutningsvinkel | -5 - 21° |
| Skärmgränssnitt (OSD) | Ja |
| Plug & Play-kompatibel | Ja |
| LED-indikatorer | Ja |
Strömtillförsel
| Energieffektivitetsklass (SDR) | F |
| Energieffektivitetsklass (HDR) | Ej tillgänglig |
| Energiförbrukning (SDR) per 1 000 timmar | 26 kWh |
| Strömförbrukning (vanlig) | 26 W |
| Strömförbrukning i vänteläge | 0,3 W |
| Strömförbrukning (max) | 210 W |
| Strömförbrukning i avslaget läge | 0,3 W |
| AC-inspänning | 100 - 240 V |
| Växelström Frekvens | 50/60 hz |
| Ingående ström | 2.5 A |
| Nätaggregatstyp | Intern |
| Energieffektivitetsskalning | A till G |
| EPREL-kod (Europeisk databas för energimärkta produkter) | 1378993 |
Miljökrav
| Temperatur vid drift | 0 - 40 ° C |
| Temperaturintervall (förvaring) | -20 - 60 ° C |
| Intervall för relativ operativ luftfuktighet | 10 - 80% |
| Fuktighet (förvaring) | 5 - 90% |
| Altitud vid drift | 0 - 5000 m |
| Höjd över havet i avstängt läge | 0 - 12192 m |
Vikt & dimension
| Bredd (med stativ) | 611,8 mm |
| Djup (med stativ) | 230 mm |
| Höjd (med stativ) | 440,8 mm |
| Vikt (med stativ) | 8,27 kg |
| Bredd (utan stativ) | 611,8 mm |
| Djup (utan stativ) | 59,6 mm |
| Höjd (utan stativ) | 415,8 mm |
| Vikt (utan stativ) | 5,65 kg |
| Bezel-bredd (sidan) | 7,52 mm |
| Bezel-bredd (överst) | 3,84 cm |
| Bezel-bredd (botten) | 1,72 cm |
Förpackning
| Vikt inkl. förpackning | 11,3 kg |
Hållbarhet
| Hållbarhetscertifiering | ENERGY STAR, TCO |
| Innehåller inte | Arsenik, Kvicksilver, PVC/BFR |
Koldioxidavtryck
| Koldioxidutsläpp, logistik (kg CO2e) | 58 |
| Totala koldioxidutsläpp, standardavvikelse (kg CO2e) | 157 |
| Totalt koldioxidavtryck (kg of CO2e) | 604 |
| Koldioxidutsläpp i slutet av livscykeln (kg CO2e) | 7 |
| Totala koldioxidutsläpp, utan användningsfas (kg CO2e) | 398 |
| Koldioxidutsläpp (energiförbrukning) | 206 |
| Koldioxidutsläpp, tillverkning (kg CO2e) | 334 |
| PAIA-version | 1.3.2 |
Övrigt
| Certifikat för överensstämmelse | RoHS |
| Närhetssensor | Ja |
| Fri från tungmetaller | Hg (kvicksilver) |
| Volymkontroll | Ja |
| Antal RJ-45-portar | 1 |
Special features
| Dell Display Manager (DDM) kompatibilitet | Ja |