ASUS TUF Gaming VG27AQML1A-W skärm - LED-bakgrundsbelysning - 27" - NVIDIA G-SYNC Compatible, AMD FreeSync Premium - Fast IPS - 1ms
QHD 2560x1440 : 260Hz, HDMI: 144Hz)
Display
| Skärm diagonal | 68,6 cm (27") |
| Upplösning | 2560 x 1440 pixlar |
| HD-typ | Wide Quad HD |
| Native bildförhållande | 16:9 |
| Skärmtyp | LCD |
| Paneltyp | IPS |
| Typ av bakgrundsbelysning | LED |
| Pekskärm | Nej |
| Ljusstyrka (normal) | 400 cd/m² |
| Svarstid (medel) | 1 ms |
| Anti-glare skärm | Ja |
| Skärmform | Platt |
| Kontrastförhållande (medel) | 1000:1 |
| Kontrastförhållande (dynamisk) | 100000000:1 |
| Max uppdateringsfrekvens | 260 hz |
| Betraktningsvinkel (horisontell) | 178° |
| Synfältsvinkel (vertikal) | 178° |
| Antal färger | 1,073 miljarder färger |
| Bildpunktavstånd | 0,233 x 0,233 mm |
| Bildstorlek horisontalt | 59,7 cm |
| Bildstorlek vertikalt | 33,6 cm |
| Horisontell avsökningsfrekvens | 30 - 223 kHz |
| Vertikal avsökningsfrekvens | 48 - 144 hz |
| HDR-stöd | Ja |
| HDR-teknik (High Dynamic Range) | High Dynamic Range 10 (HDR10) |
| Färgområdesstandard | DCI-P3 |
| Färgomfång | 90% |
| sRGB-täckning (typisk) | 100% |
Prestanda
| NVIDIA G-SYNC | Ja |
| Typ av NVIDIA G-SYNC | G-SYNC Compatible |
| AMD FreeSync | Ja |
| Typ av AMD FreeSync | FreeSync Premium |
| Stöd för VESA Adaptive Sync | Ja |
| Flimmerfriteknik | Ja |
| Låg blåljus-teknik | Ja |
| Spelläge | Ja |
Multimedia
| Antal talare | 2 |
| Uteffekt (RMS) | 4 W |
| Inbyggda högtalare | Ja |
| Inbyggd kamera | Nej |
Design
| Positionering på marknaden | Spela |
| Produktens färg | Vit |
| Fötter färg | Vit |
Anslutningar
| Inbyggd USB-hubb | Ja |
| USB-hubbversion | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Antal USB typ A-portar nedströms | 2 |
| HDMI | Ja |
| Antal HDMI-portar | 2 |
| HDMI-version | 2.0 |
| Antal Displayportar | 1 |
| DisplayPort-version | 1.4 |
| Hörlursutgång | Ja |
| Hörlursutgångar | 1 |
| PC-ljud in | Ja |
| HDCP | Ja |
Ergonomi
| VESA-fäste | Ja |
| Gränsssnitt för panelmontering | 100 x 100 mm |
| Produktvikt (oz) | Ja |
| Typ av kabellåsanslutning | Kensington |
| Höjdjustering | Ja |
| Justerbar höjd (max) | 13 cm |
| Svängarm | Ja |
| Pivot vinkel | -90 - 90° |
| Svängbara | Ja |
| Hållare | -20 - 20° |
| Lutningsjustering | Ja |
| Lutningsvinkel | -5 - 20° |
Strömtillförsel
| Energieffektivitetsklass (SDR) | F |
| Strömförbrukning (vanlig) | 26 W |
| Strömförbrukning i vänteläge | 0,5 W |
| Strömförbrukning i avslaget läge | 0,3 W |
| AC-inspänning | 100 - 240 V |
| Växelström Frekvens | 50/60 hz |
| Energieffektivitetsskalning | A till G |
| EPREL-kod (Europeisk databas för energimärkta produkter) | 1926218 |
Vikt & dimension
| Bredd (med stativ) | 614,9 mm |
| Djup (med stativ) | 213,8 mm |
| Höjd (med stativ) | 533,9 mm |
| Vikt (med stativ) | 6,4 kg |
| Bredd (utan stativ) | 614,9 mm |
| Djup (utan stativ) | 54 mm |
| Höjd (utan stativ) | 366,5 mm |
| Vikt (utan stativ) | 4,1 kg |
Förpackning
| Förpackningens bredd | 815 mm |
| Låddjup | 477 mm |
| Förpackningens höjd | 170 mm |
| Vikt inkl. förpackning | 8,8 kg |
| Förpackningstyp | Låda |
Övrigt
| Minskad rörelseoskärpa | Ja |