Cooler Master MasterLiquid 360L Core ARGB
White Edition - kylsystem med vätska till processorn
Prestanda
| Lämplig placering | Processor |
| Modell | Vätskekylningskit |
| Fläktdiameter | 120 mm |
| Stödd processor uttag | LGA 1150 (uttag H3), LGA 1151 (uttag H4), LGA 1155 (Socket H2), LGA 1156 (Socket H), LGA 1200 (Socket H5), LGA 1700, Socket AM2, Socket AM2 +, Socket AM3, Socket AM3+, Uttag AM4, AM5-sockel, Socket FM1, Socket FM2, Socket FM2+ |
| Rotationshastighet (min) | 650 RPM |
| Rotationshastighet (max) | 1750 RPM |
| Ljudnivå (hög hastighet) | 27.2 dB |
| Maximalt luftflöde | 71.93 cfm |
| Maximalt lufttryck | 1.86 mmH2O |
| Stöd för pulsbreddsmodulering (PWM) | Ja |
| Lagertyp | Rifle-lager |
| Pumpbrusnivå | 12 dB |
| Pumpanslutning | 3-stift |
| Pumpens medeltid till fel (MTTF) | 1166.67 h |
| Fläktens medeltid till fel (MTTF) | 2666.67 h |
Design
| Produktens färg | Vit |
| Kylarmaterial | Aluminium |
| Antal fläktar | 3 fläkt/-ar |
| LED-belysning | Ja |
| Belysningsfärg | Multi |
| Fan kontakt | 4-stift |
Strömtillförsel
| Uppmätt spänning | 12 V |
| Pumpens strömförbrukning | 3.96 W |
| Uppskattad strömförbrukning | 0.26 A |
| Säkerhetsström | 0.37 Ah |
| Pumpspänning | 12 V |
Vikt & dimension
| Kylarbredd | 394 mm |
| Kylardjup | 119.6 mm |
| Kylarhöjd | 27.2 mm |
| Pumpens bredd | 81 mm |
| Pumpens djup | 76 mm |
| Pumpens höjd | 47 mm |
| Mått, fläkt (B x D x H) | 120 x 120 x 25 mm |