iiyama ProLite T2755MSC-B1 skärm - LED-bakgrundsbelysning - 27" - IPS - 5ms,14ms
Full HD 1920x1080 vid 60Hz
Display
| Skärm diagonal | 68,6 cm (27") |
| Upplösning | 1920 x 1080 pixlar |
| HD-typ | Full HD |
| Native bildförhållande | 16:9 |
| Skärmtyp | LED |
| Paneltyp | IPS |
| Typ av bakgrundsbelysning | LED |
| Pekskärm | Ja |
| Pekskärmstyp | Bordsskiva |
| Pekskärmsteknik | Projekterat kapacitivt system |
| Touch-teknik | Flerpunktsberöring |
| Antalet samtidiga beröringspunkter | 10 |
| Ljusstyrka (max) | 400 cd/m² |
| Ljusstyrka (normal) | 400 cd/m² |
| Ljusstyrka | 360 cd/m² |
| Svarstid (medel) | 5 ms |
| Responstidens mätningstyp | GTG (Gray to Gray) |
| Skärmytskikt | Mätt |
| Skärmform | Platt |
| Kontrastförhållande (medel) | 1000:1 |
| Max uppdateringsfrekvens | 60 hz |
| Betraktningsvinkel (horisontell) | 178° |
| Synfältsvinkel (vertikal) | 178° |
| Antal färger | 16,2 miljoner färger |
| Bildpunktavstånd | 0,311 x 0,311 mm |
| Horisontellt sökområde | 30 - 83 kHz |
| Bildstorlek horisontalt | 59,7 cm |
| Bildstorlek vertikalt | 33,6 cm |
| Diagonal skärmstorlek | 68,6 cm |
| DDC/CI | Ja |
| Ytans hårdhet | 7H |
| Färgdjup | 8 bit |
Prestanda
| NVIDIA G-SYNC | Nej |
| AMD FreeSync | Nej |
| Flimmerfriteknik | Ja |
| Låg blåljus-teknik | Ja |
| Bortstötning av handflata | Ja |
Multimedia
| Antal talare | 2 |
| Uteffekt (RMS) | 2 W |
| Inbyggda högtalare | Ja |
| Inbyggd kamera | Nej |
Design
| Positionering på marknaden | Business |
| Produktens färg | Svart |
| Främre infattning | Svart |
| Fötter färg | Svart |
Anslutningar
| Inbyggd USB-hubb | Ja |
| USB-hubbversion | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Antal downstream-portar | 2 |
| Antal USB typ A-portar nedströms | 2 |
| USB Touch port | Ja |
| HDMI | Ja |
| Antal HDMI-portar | 1 |
| Antal Displayportar | 1 |
| Ljudutgång | Ja |
| Hörlursutgång | Ja |
| Hörlursutgångar | 1 |
| HDCP | Ja |
| Likströmsingång | Ja |
Ergonomi
| VESA-fäste | Ja |
| Gränsssnitt för panelmontering | 100 x 100 mm |
| Förbättrad kabelhantering | Ja |
| Produktvikt (oz) | Ja |
| Typ av kabellåsanslutning | Kensington |
| Lutningsjustering | Ja |
| Lutningsvinkel | 5 - 90° |
| Skärmgränssnitt (OSD) | Ja |
| OSD-språk | Tyska, Engelska, Spanska, Franska, Italienska, Japanska, Nederländska, Polska, Portugisiska, Ryska |
| Antal OSD språk | 7 |
Strömtillförsel
| Energieffektivitetsklass (SDR) | E |
| Energieffektivitetsklass (HDR) | Ej tillgänglig |
| Energiförbrukning (SDR) per 1 000 timmar | 20,6 kWh |
| Strömförbrukning (vanlig) | 30 W |
| Strömförbrukning i vänteläge | 0,7 W |
| Strömförbrukning i avslaget läge | 0,3 W |
| AC-inspänning | 100 - 240 V |
| Växelström Frekvens | 50/60 hz |
| Nätaggregatstyp | Intern |
| Energieffektivitetsskalning | A till G |
| EPREL-kod (Europeisk databas för energimärkta produkter) | 1750964 |
Vikt & dimension
| Bredd (med stativ) | 614 mm |
| Djup (med stativ) | 49 mm |
| Höjd (med stativ) | 364,5 mm |
| Vikt (med stativ) | 5,8 kg |
Förpackning
| Förpackningens bredd | 710 mm |
| Låddjup | 130 mm |
| Förpackningens höjd | 460 mm |
| Vikt inkl. förpackning | 7,3 kg |
Förpackningens innehåll
| Stå ingår | Ja |
| Kabel inkluderad | AC, USB, HDMI |
| Nätadapter ingår | Ja |
| Snabbstartsguide | Ja |
| Bruksanvisning | Ja |
Hållbarhet
| Uppfyller hållbarhetskrav | Ja |
| Hållbarhetscertifiering | ErP |
Övrigt
| Kompatibla operativsystem | All iiyama monitors are Plug & Play and compatible with Windows and Linux. For details regarding the supported OS for the touch models, please refer to the driver instruction file available in the downloads section. |
| Positionell noggrannhet | 2 mm |
| Användarkontroller | Picture adjust (brightness, contrast, i-Style Color, adv. contrast, ECO, OverDrive, X-Res technology), color settings (gamma, RGB range, color temp.), image settings (video mode adjust, blue light reducer, sharp and soft), OSD (horizontal pos., vertical pos., OSD time, OSD background, language, display information), extra (reset, DDC/CI, signal select, volume, mute, opening logo, led, touch switch) |
| Djup | 49 mm |
| Vikt | 5,8 kg |
| Kontrollpanel | Press/enter, right/volume, left/eco/exit, up/signal select, down, power |
| Höjd | 364,5 mm |
| Antal USB-portar | 2 |
| Förpackningarnas innehåll | spiral tube |
| Bredd | 614 mm |
| Aktiv skärmyta (B x H) | 597 x 336 mm |
| Ljusstyrka | 360 cd/m² |
| Certifikat för överensstämmelse | CE, cTUVus, REACH, RoHS, TÜV mark, UKCA, WEEE |
| Touch-metod | stylus, finger, glove (latex) |
| Medeltid mellan fel (MTBF) | 50000 h |