ASUS PRIME B660M-A D4-CSM
moderkort - micro ATX - LGA1700-uttag - B660
Processor
| Processortillverkare | Intel |
| Processorsockel | LGA 1700 |
| Kompatibla processorer | Intel® Celeron®, Intel® Core™ i3, Intel® Core™ i5, Intel® Core™ i7, Intel® Core™ i9, Intel® Pentium® Gold |
| Max antal processorer | Ja |
Minne
| Minnestyper som stöds | DDR4-SDRAM |
| Antal minnesplatser | 4 |
| Minnesplatser, typ | DIMM |
| Minneskanaler | Dubbla kanaler |
| ECC-kompatibilitet | Icke ECC |
| Minnets hastigheter | 2133,2400,2666,2800,2933,3000,3200,3333,3400,3466,3600,3733,4000,4266,4400,4600,4800,5000,5333 MHz |
| Minnesklockhastighet som stöds (max) | 5333 MHz |
| Maximalt internminne | 128 GB |
Lagringskontroll
| Typer av lagringsenheter som stöds | HDD & SSD |
| Lagringsenhetsgränssnitt som stöds | M.2, SATA III |
| Antalet hårddiskar som stöds | 4 |
| Antal lagringsenheter som stöds | 6 |
| RAID-stöd | Ja |
| RAID-nivåer | 0, 1, 5, 10 |
Internal I/O
| USB 2.0 anslutning | 3 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)-anslutningar | 3 |
| Antal SATA III kontakter | 4 |
| S/PDIF ut anslutning | Ja |
| Ljudanslutning på framsidan | Ja |
| ATX strömkontakt (24-pin) | Ja |
| Fläktanslutning | Ja |
| CPU-fläktsanslutning | Ja |
| Antal anslutningar för fläktar | 2 |
| EPS strömkontakt (8-polig) | Ja |
| TPM-anslutning | Ja |
| RGB LED stiftlist | Ja |
Anslutningsmöjligheter
| Antal USB 2.0 anslutningar | 4 |
| Antal USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)typ C-portar | 2 |
| Antal LAN (RJ-45) anslutningar | Ja |
| Antal PS/2-portar | Ja |
| Antal HDMI-portar | 2 |
| Antal Displayportar | Ja |
Nätverk
| Nätverksansluten (Ethernet) | Ja |
| Typ av ethernet-gränssnitt | Gigabit Ethernet |
| Wi-Fi | Nej |
Egenskaper
| Moderkortets chipset | Intel B660 |
| Ljudchipp | Realtek ALC897 |
| Ljudutgångskanaler | 7.1 kanaler |
| Komponent för | PC |
| Moderkort formfaktor | micro ATX |
| Kylning typ | Passiv |
| Moderkort, chipsetfamilj | Intel |
| Windows-operativsystem som stöds | Windows 10, Windows 11 |
Expansionsplatser
| PCI Express x16 (Gen 4.x) platser | Ja |
| PCI Express x16 (Gen 3.x)-kortplatser | 2 |
| Antal M.2 (M)-platser | 2 |
BIOS
| BIOS-typ | UEFI AMI |
| BIOS minnesstorlek | 128 mbit |
Vikt & dimension
| Bredd | 244 mm |
| Djup | 244 mm |
Förpackningens innehåll
| Kabel inkluderad | SATA |