ASUS TUF GAMING B550M PLUS AMD B550 Stik AM4 micro ATX
Processor
| Processortillverkare | AMD |
| Processorsockel | Uttag AM4 |
| Kompatibla processorer | AMD Ryzen 3000 Series |
Minne
| Minnestyper som stöds | DDR4-SDRAM |
| Antal minnesplatser | 4 |
| Minnesplatser, typ | DIMM |
| Minnets hastigheter | 2133,2400,2666,2800,3000,3200,3333,3466,3600,3733,3866,4000,4133,4266,4400,4600 MHz |
| Maximalt internminne | 128 GB |
Lagringskontroll
| Lagringsenhetsgränssnitt som stöds | M.2, SATA |
Grafiken
| Stöd för parallellprocessteknik | 2-Way CrossFireX |
Internal I/O
| USB 2.0 anslutning | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)-anslutningar | Ja |
| Antalet Seriella ATA anslutningar | 4 |
Anslutningsmöjligheter
| Antal USB 2.0 anslutningar | 2 |
| Antal USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) typ A-portar | 4 |
| Antal USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) typ C-portar | 2 |
| Antal LAN (RJ-45) anslutningar | Ja |
| Antal PS/2-portar | Ja |
| Antal HDMI-portar | Ja |
| Antal Displayportar | Ja |
| Hörlursutgångar | 5 |
| S/PDIF-utgång | Ja |
Nätverk
| Nätverksansluten (Ethernet) | Ja |
| Wi-Fi | Nej |
Egenskaper
| Moderkortets chipset | AMD B550 |
| Komponent för | PC |
| Moderkort formfaktor | micro ATX |
| Moderkort, chipsetfamilj | AMD |
BIOS
| BIOS-typ | UEFI |
Logistikdata
| Harmonized System (HS)-kod | 84733020 |
Vikt & dimension
| Bredd | 244 mm |
| Djup | 244 mm |
| Höjd | 67 mm |
Övrigt
| Vikt | 845 g |