CORSAIR 7000D AIRFLOW
FT - utökad ATX
Design
| Material | Plast, Stål, Härdat glas |
| Formfaktor | Full Tower |
| Modell | PC |
| Produktens färg | Svart |
| Som stöds moderkorts formfaktorer | ATX, EATX, micro ATX, Mini-ITX |
| Antal 3,5 "vikar | 6 |
| Antal 2,5 "vikar | 4 |
| Antal interna 3,5 "platser | 6 |
| Antalet expansionsplatser | 11 |
| Sidoruta | Ja |
| Lämplig för | Spela |
| Belysning | Nej |
| Panel(er) i härdat glas | Ja |
| Anti-dammfilter | Ja |
| Förbättrad kabelhantering | Ja |
| Återställningsknapp | Ja |
| Av- och på-knapp | Ja |
| Maximal CPU-kylarhöjd | 190 mm |
| Maximal grafikkortslängd | 450 mm |
| Maximal PSU-längd | 225 mm |
Strömförsörjning
| Strömförsörjning ingår | Nej |
| Strömförsörjning plats | Botten |
| Strömförsörjningsstorlekar som stöds | ATX |
Anslutningar
| Antal USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) typ A-portar | 4 |
| Antal främre USB-portar | 5 |
| Combo hörlurar / mikrofon-port | Ja |
| Antal USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) typ C-portar | Ja |
Nedkylning
| Fläkthastighetsstyrning | Ja |
| Frontfläktar installerade | 2x 140 mm |
| Maximal främre fläktar | 3 |
| Frontfläktdiametrar som stöds | 120.14 mm |
| Antal sidofläktar som stöds (max) | 4 |
| Sidofläktdiametrar som stöds | 120 mm |
| Bakre fläktar installerade | 1x 140 mm |
| Antal bakfläktar som stöds (max) | Ja |
| Bakre fläktdiametrar som stöds | 120.14 mm |
| Antal toppfläktar som stöds (max) | 3 |
| Toppfläktdiametrar som stöds | 120.14 mm |
| Flytande kylförmåga | Ja |
| Installerad främre radiator | Nej |
| Storlek som stöds för främre radiator | 420.48 mm |
| Storlek som stöds för sidoradiator | 420.48 mm |
| Installerad bakre radiator | Nej |
| Storlek som stöds för bakre radiator | 120.14 mm |
| Installerad övre radiator | Nej |
| Storlek som stöds för övre radiator | 360.42 mm |
Lagringsmedia
| Hårddiskstorlek som stöds | 3.5" |
| SSD-diskens formfaktor | 2.5" |
Vikt & dimension
| Bredd | 248 mm |
| Djup | 550 mm |
| Höjd | 600 mm |
| Vikt | 18.7 kg |
Logistikdata
| Harmonized System (HS)-kod | 84733080 |