MSI PRO MP242L skärm - 24" - IPS - 1ms
Full HD 1920x1080 vid 100Hz
Display
| Skärm diagonal | 60,5 cm (23.8") |
| Upplösning | 1920 x 1080 pixlar |
| HD-typ | Full HD |
| Native bildförhållande | 16:9 |
| Skärmtyp | LCD |
| Paneltyp | IPS |
| Pekskärm | Nej |
| Ljusstyrka (normal) | 250 cd/m² |
| Svarstid (medel) | 4 ms |
| Responstidens mätningstyp | GTG (Gray to Gray) |
| Responstid (MPRT) | 1 ms |
| Skärmform | Platt |
| Grafikupplösningar som stöds | 1920 x 1080 (HD 1080) |
| Bildförhållande | 16:9 |
| Kontrastförhållande (medel) | 1000:1 |
| Max uppdateringsfrekvens | 100 hz |
| Betraktningsvinkel (horisontell) | 178° |
| Synfältsvinkel (vertikal) | 178° |
| Antal färger | 16,7 miljoner färger |
| Bildpunktavstånd | 0,2745 x 0,2745 mm |
| Bildstorlek horisontalt | 52,7 cm |
| Bildstorlek vertikalt | 29,6 cm |
| HDR-stöd | Ja |
| Färgdjup | 8 bit |
| Färgområdesstandard | DCI-P3 |
| Färgomfång | 83% |
| sRGB-täckning (typisk) | 104% |
| Adobe RGB-täckning | 85% |
| DCI-P3-täckning | 83% |
Prestanda
| NVIDIA G-SYNC | Nej |
| AMD FreeSync | Nej |
| Flimmerfriteknik | Ja |
| Låg blåljus-teknik | Ja |
Multimedia
| Inbyggd kamera | Nej |
Design
| Positionering på marknaden | Business |
| Produktens färg | Svart |
| Främre infattning | Svart |
| Fötter färg | Svart |
Anslutningar
| Inbyggd USB-hubb | Nej |
| Kvalitet på VGA (D-Sub) porten | 1 |
| DVI-port | Nej |
| HDMI | Ja |
| Antal HDMI-portar | 1 |
| HDMI-version | 1.4b |
| Antal Displayportar | 1 |
| DisplayPort-version | 1.2a |
| Ljudanslutning | Nej |
| Hörlursutgång | Ja |
| Hörlursutgångar | 1 |
Ergonomi
| VESA-fäste | Nej |
| Produktvikt (oz) | Ja |
| Typ av kabellåsanslutning | Kensington |
| Höjdjustering | Nej |
| Lutningsjustering | Ja |
| Lutningsvinkel | -3,5 - 21,5° |
Strömtillförsel
| Energieffektivitetsklass (SDR) | D |
| Energieffektivitetsklass (HDR) | G |
| Energiförbrukning (SDR) per 1 000 timmar | 14 kWh |
| Energiförbrukning (HDR) per 1 000 timmar | 30 kWh |
| Strömförbrukning i vänteläge | 0,5 W |
| Strömförbrukning i avslaget läge | 0,3 W |
| AC-inspänning | 100 - 240 V |
| Växelström Frekvens | 50/60 hz |
| Ingående ström | 2 A |
| AC-adapter, nätspänning | 20 V |
| Nätaggregatstyp | Extern |
| Energieffektivitetsskalning | A till G |
Vikt & dimension
| Bredd (med stativ) | 542 mm |
| Djup (med stativ) | 174 mm |
| Höjd (med stativ) | 391 mm |
| Vikt (med stativ) | 3,5 kg |
| Bredd (utan stativ) | 542 mm |
| Djup (utan stativ) | 28 mm |
| Höjd (utan stativ) | 321 mm |
Förpackning
| Förpackningens bredd | 600 mm |
| Låddjup | 11 mm |
| Förpackningens höjd | 400 mm |
| Vikt inkl. förpackning | 3,5 kg |
| Förpackningstyp | Låda |