Fractal Design Define R5
tower - ATX
Design
| Formfaktor | Midi Tower |
| Modell | PC |
| Produktens färg | Svart |
| Som stöds moderkorts formfaktorer | ATX, micro ATX, Mini-ITX |
| Antal 3,5 "vikar | 8 |
| Antalet 5,25 "fack | 2 |
| Antal 2,5 "vikar | 2 |
| Antal interna 3,5 "platser | 8 |
| Antal interna 5,25" fack | 2 |
| Antal externa 5,25"-fack | 2 |
| Antalet expansionsplatser | 7 |
| Sidoruta | Nej |
| Belysning | Nej |
| Inbyggda högtalare | Nej |
| Anti-dammfilter | Ja |
| Förbättrad kabelhantering | Ja |
| Återställningsknapp | Ja |
| LED-indikatorer | Ja |
| Maximal CPU-kylarhöjd | 18 cm |
| Maximal grafikkortslängd | 44 cm |
| Maximal PSU-längd | 30 cm |
Strömförsörjning
| Strömförsörjning ingår | Nej |
| Strömförsörjning plats | Botten |
Anslutningar
| Ljudanslutning | Ja |
| Ljudutgång | Ja |
| Antal USB 2.0 anslutningar | 2 |
| Antal USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) typ A-portar | 2 |
Nedkylning
| Frontfläktar installerade | 1x 140 mm |
| Maximal främre fläktar | 2 |
| Frontfläktdiametrar som stöds | 120,140 mm |
| Antal sidofläktar som stöds (max) | Ja |
| Sidofläktdiametrar som stöds | 120,140 mm |
| Bakre fläktar installerade | 1x 140 mm |
| Antal bakfläktar som stöds (max) | Ja |
| Bakre fläktdiametrar som stöds | 120,140 mm |
| Antal toppfläktar som stöds (max) | 3 |
| Toppfläktdiametrar som stöds | 120,140 mm |
| Antal bottenfläktar som stöds (max) | 2 |
| Undre fläktdiametrar som stöds | 120,140 mm |
| Flytande kylförmåga | Ja |
| Installerad främre radiator | Nej |
| Storlek som stöds för främre radiator | 120,140,240,280,360 mm |
| Installerad bakre radiator | Nej |
| Storlek som stöds för bakre radiator | 120,140 mm |
| Installerad övre radiator | Nej |
| Storlek som stöds för övre radiator | 120,140,240,280,360,420 mm |
Lagringsmedia
| Hårddiskstorlek som stöds | 2.5,3.5,5.25" |
Förpackningens innehåll
| Bruksanvisning | Ja |
Vikt & dimension
| Bredd | 232 mm |
| Djup | 531 mm |
| Höjd | 462 mm |
| Vikt | 10,7 kg |
Förpackning
| Förpackningens bredd | 327 mm |
| Låddjup | 540 mm |
| Förpackningens höjd | 615 mm |
| Vikt inkl. förpackning | 12,5 kg |
Logistikdata
| Harmonized System (HS)-kod | 84733080 |