Fractal Design Lumen S36 RGB
kylsystem med vätska till processorn
Prestanda
| Lämplig placering | Processor |
| Modell | Allt-i-ett vätskekylare |
| Fläktdiameter | 120 mm |
| Stödd processor uttag | LGA 1150 (uttag H3), LGA 1151 (uttag H4), LGA 1155 (Socket H2), LGA 1156 (Socket H), LGA 1200 (Socket H5), LGA 1366 (Socket B), LGA 1700, LGA 2011 (Socket R), LGA 2011-v3 (Socket R), LGA 2066, Socket AM2, Socket AM2 +, Socket AM3, Socket AM3+, Uttag AM4, AM5-sockel, Socket FM1, Socket FM2, Socket FM2+ |
| Rotationshastighet (min) | 500 RPM |
| Rotationshastighet (max) | 2000 RPM |
| Ljudnivå (låg hastighet) | 10 dB |
| Ljudnivå (hög hastighet) | 33.2 dB |
| Minsta luftflöde | 13 cfm |
| Maximalt luftflöde | 56 cfm |
| Minsta lufttryck | 0.23 mmH2O |
| Maximalt lufttryck | 2.34 mmH2O |
| Stöd för pulsbreddsmodulering (PWM) | Ja |
| Pumpbrusnivå | 22 dB |
| Fläktens lagerteknik | Rifle-lager |
| Pumpens lagerteknik | Keramiskt kullager |
| Antal per förpackning | 1 styck |
| Pump motorvarvtalet | 4000 RPM |
| Pumpens medeltid till fel (MTTF) | 833.33 h |
| Fläktens medeltid till fel (MTTF) | 1500 h |
Design
| Produktens färg | Svart |
| Kylarmaterial | Aluminium |
| Bottenplatta material | Koppar |
| Antal fläktar | 3 fläkt/-ar |
| Fläktbladens material | Gjuten aluminium |
| LED-belysning | Ja |
| Antal LED-dioder | 6 |
| Belysningsfärg | Multi |
Strömtillförsel
| Fan spänning | 12 V |
| Pumpström | 340 mA |
| Pumpspänning | 12 V |
| Fläktström | 0.37 A |
Vikt & dimension
| Kylarbredd | 120 mm |
| Kylardjup | 392 mm |
| Kylarhöjd | 27 mm |
| Rörlängd | 400 mm |
| Förpackningens bredd | 137 mm |
| Låddjup | 448 mm |
| Förpackningens höjd | 205 mm |
| Vikt inkl. förpackning | 2.2 kg |
Förpackningens innehåll
| Förpackningstyp | Låda |
| Monteringssats | Ja |