ASUS Zenbook Pro 14 Duo OLED UX8402ZE-PURE6X Bärbar dator
Intel Core i7 12:e gen. 12700H / 2.3 GHz - 32 GB LPDDR5 - 1 TB SSD M.2 PCIe 4.0 - NVM Express (NVMe), Performance - NVIDIA GeForce RTX 3050 Ti / Intel Iris Xe Graphics - 14.5" OLED
Design
| Färgnamn | Tech Black |
| Produkttyp | Bärbar dator |
| Produktens färg | Svart |
| Formfaktor | Clamshell |
Display
| Skärm diagonal | 36,8 cm (14.5") |
| Upplösning | 2880 x 1800 pixlar |
| Pekskärm | Ja |
| HD-typ | 2.8K |
| Paneltyp | OLED |
| Native bildförhållande | 16:10 |
| Skärmens maximala ljusstyrka (HDR) | 500 cd/m² |
| RGB-färgrymd | DCI-P3 |
| Färgomfång | 100% |
| Kontrastförhållande (medel) | 1000000:1 |
| HDR-stöd | Ja |
| HDR-teknik (High Dynamic Range) | HDR True Black 500 |
| Andra skärmens diagonal | 32,3 cm (12.7") |
| Andra skärmens upplösning | 2880 x 864 pixlar |
| Paneltyp på andra display | IPS |
Processor
| Processortillverkare | Intel |
| Processorfamilj | Intel® Core™ i7 |
| Processorgenerering | 12:e generationens Intel® Core™ i7 |
| Processor | i7-12700H |
| Processorkärnor | 14 |
| Processortrådar | 20 |
| Processorboostfrekvens | 4,7 GHz |
| Prestandakärnor | 6 |
| Effektiva kärnor | 8 |
| Maximal turbofrekvens för prestandakärna | 4,7 GHz |
| Maximal turbofrekvens för effektiv kärna | 3,5 GHz |
| Processorns cache | 24 MB |
| Processorns cachetyp | Smart Cache |
| Konfigurerbar TDP-down | 35 W |
| Processorns baseffekt | 45 W |
| Maximal turboeffekt | 115 W |
Minne
| Internminne | 32 GB |
| Typ av internminne | LPDDR5-SDRAM |
| Minnets formfaktor | Integrerat |
| Maximalt internminne | 32 GB |
Lagringsmedia
| Total lagringskapacitet | 1 TB |
| Lagringsmedia | SSD |
| Total SSD-kapacitet | 1 TB |
| Antalet installerade SSD | 1 |
| Solid-state drive kapacitet | 1 TB |
| NVMe | Ja |
| Solid-state drive-gränssnitt | PCI Express 4.0 |
| SSD-diskens formfaktor | M.2 |
| Optisk enhetstyp | Nej |
| Inbyggd kortläsare | Ja |
| Typ av minneskort | MicroSD (TransFlash) |
Grafiken
| Tillverkare av diskret grafikprocessor (GPU) | NVIDIA |
| Diskret grafikkortsmodell | NVIDIA GeForce RTX 3050 Ti |
| Minneskapacitet, diskret grafikkort | 4 GB |
| Diskret grafikminne typ | GDDR6 |
| Ombord grafikkort | Ja |
| Inbyggd grafikprocessor (GPU) | Intel |
| Diskret grafikkort | Ja |
Audio
| Ljudsystem | Smart Amp |
| Högtalartillverkare | Harman Kardon |
| Inbyggd mikrofon | Ja |
Kamera
| Främre kamera | Ja |
| Infraröd (IR) kamera | Ja |
Nätverk
| Wi-Fi-standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Mobil nätverksanslutning | Nej |
| Wi-Fi-standarder | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Antenntyp | 2x2 |
| Nätverksansluten (Ethernet) | Nej |
| Bluetooth | Ja |
| Bluetooth-version | 5.3 |
Anslutningar
| Antal USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) typ A-portar | 1 |
| Antal HDMI-portar | 1 |
| HDMI-version | 2.1 |
| Antal Thunderbolt 4-portar | 2 |
| Intel® Thunderbolt 4 | Ja |
| Combo hörlurar / mikrofon-port | Ja |
| Centrumstift för nätadapter | 6.0 mm |
| Alternativt läge för USB Typ-C DisplayPort | Ja |
Tangentbord
| Pekredskap | ScreenPad |
| Tangentbord med bakgrundsbelysning | Ja |
| Numeriskt tangentbord | Nej |
Programvara
| Operativsystemets systemarkitektur | 64-bit |
| Installerat operativsystem | Windows 11 Home |
Processor specialfunktioner
| Intel® Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d) | Ja |
| Inbäddade alternativ | Nej |
| Intel Virtualization Technology (VT-x) | Ja |
| Intel® Flex minnesåtkomst | Ja |
| Intel® Trusted Execution Technology | Ja |
| Intel® VT-x med utökad Sida Tabeller (EPT) | Ja |
| Execute Disable Bit-säkerhet | Ja |
| CPU konfiguration (max) | 1 |
Batteri
| Batteriteknik | Litium-Ion (Li-Ion) |
| Antalet battericeller | 4 |
| Batterikapacitet (wattimmar) | 76 wh |
Strömtillförsel
| AC-adapter, effektförlust | 180 W |
| AC-adapter, frekvens | 50 - 60 hz |
| AC-adapter, inspänning | 100 - 240 V |
| AC-adapter, maxbelastning | 9 A |
| AC-adapter, nätspänning | 20 V |
| Likströmsingång | Ja |
| USB-strömleverans | Ja |
Bevakning
| Trusted Platform Module (TPM) | Ja |
| Trusted Platform Module (TPM)-version | 2.0 |
| Lösenordsskydd | Ja |
Vikt & dimension
| Bredd | 323,5 mm |
| Djup | 224,7 mm |
| Höjd (framsida) | 1,79 cm |
| Höjd (baksida) | 1,96 cm |
| Vikt | 1,75 kg |