HP Elite x360 1040 G10 Notebook Bärbar dator
Intel Core i7 13:e gen. 1355U / 1.7 GHz - 16 GB LPDDR5 - 512 GB M.2 2280 PCIe 4.0 x4 - NVM Express (NVMe) - Intel Iris Xe-grafik - 14" IPS
Design
| Produkttyp | Hybrid (2-i-1) |
| Produktens färg | Silver |
| Formfaktor | Konverterbar (vikning) |
| Positionering på marknaden | Premium |
| Introducerades år | 2023 |
| Ursprungligt märkesnamn | HP |
Display
| Skärm diagonal | 35,6 cm (14") |
| Upplösning | 1920 x 1200 pixlar |
| Pekskärm | Ja |
| HD-typ | WUXGA |
| Paneltyp | IPS |
| Anti-glare skärm | Ja |
| Ljusstyrka | 400 cd/m² |
| RGB-färgrymd | sRGB |
| Diagonal skärmstorlek | 35,6 cm |
| Färgomfång | 100% |
Processor
| Processortillverkare | Intel |
| Processorfamilj | Intel® Core™ i7 |
| Processorgenerering | 13:e generationens Intel® Core™ i7 |
| Processor | i7-1355U |
| Processorkärnor | 10 |
| Processortrådar | 12 |
| Processorboostfrekvens | 5 GHz |
| Prestandakärnor | 2 |
| Effektiva kärnor | 8 |
| Maximal turbofrekvens för prestandakärna | 5 GHz |
| Maximal turbofrekvens för effektiv kärna | 3,7 GHz |
| Processorns cache | 12 MB |
| Processorns cachetyp | L3 |
| Processorns baseffekt | 15 W |
| Maximal turboeffekt | 55 W |
Minne
| Internminne | 16 GB |
| Typ av internminne | LPDDR5-SDRAM |
| Minne klockhastighet | 6400 MHz |
| Minnets formfaktor | Integrerat |
| Maximalt internminne | 16 GB |
| ECC | Nej |
| Icke ECC | Ja |
Lagringsmedia
| Total lagringskapacitet | 512 GB |
| Lagringsmedia | SSD |
| Total SSD-kapacitet | 512 GB |
| Antalet installerade SSD | 1 |
| Solid-state drive kapacitet | 512 GB |
| Solid-state drive-gränssnitt | PCI Express |
| NVMe | Ja |
| Optisk enhetstyp | Nej |
Grafiken
| Diskret grafikkortsmodell | Ej tillgänglig |
| Ombord grafikkort | Ja |
| Inbyggd grafikprocessor (GPU) | Intel |
| Familj av inbyggda grafikkort | Intel Iris Xe Graphics |
| Diskret grafikkort | Nej |
| Ombord grafikkort modell | Intel Iris Xe Graphics |
Audio
| Ljudsystem | B&O PLAY |
| Inbyggda högtalare | Ja |
| Antal inbyggda högtalare | 2 |
| Högtalartillverkare | Bang & Olufsen |
| Antal mikrofoner | 2 |
| Inbyggd mikrofon | Ja |
Kamera
| Främre kamera | Ja |
| Upplösning (numerisk), främre kamera | 5 MP |
| Infraröd (IR) kamera | Ja |
Nätverk
| Wi-Fi-standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Wi-Fi-standarder | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Mobil nätverksanslutning | Nej |
| Antenntyp | 2x2 |
| WLAN-kontrollens modell | Intel Wi-Fi 6E AX211 |
| WLAN-styrenhet, tillverkare | Intel |
| Bluetooth | Ja |
| Bluetooth-version | 5.3 |
Anslutningar
| Antal USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) typ A-portar | 2 |
| Antal HDMI-portar | 1 |
| HDMI-version | 2.1 |
| Antal Thunderbolt 4-portar | 2 |
| Intel® Thunderbolt 4 | Ja |
| Combo hörlurar / mikrofon-port | Ja |
| Alternativt läge för USB Typ-C DisplayPort | Ja |
Prestanda
| Gyroskop | Ja |
| Accelerometer | Ja |
| Hallsensor | Ja |
Tangentbord
| Speciella egenskaper på tangentbord | Étanche |
| Pekredskap | Clickpad |
| Tangentbord med bakgrundsbelysning | Ja |
| Numeriskt tangentbord | Nej |
| Spillresistent tangentbord | Ja |
| Inmatningsenhetens modell | Clavier HP Premium |
Programvara
| Installerat operativsystem | Windows 11 Pro |
Special features
| HP Connection Optimizer | Ja |
| HP Support Assistant | Ja |
| HP segment | Business |
Batteri
| Batteriteknik | Litium-Ion (Li-Ion) |
| Antalet battericeller | 3 |
| Batterikapacitet (wattimmar) | 51 wh |
| Batterivikt | 180 g |
Strömtillförsel
| AC-adapter, effektförlust | 65 W |
| AC-adapter, frekvens | 50 - 60 hz |
| AC-adapter, inspänning | 100 - 240 V |
| USB-strömleverans | Ja |
Bevakning
| Fingeravtrycksläsare | Ja |
| Trusted Platform Module (TPM)-version | 2.0 |
| Trusted Platform Module (TPM) | Ja |
| Lösenordsskydd | Ja; BIOS, Ström på, Användare |
Hållbarhet
| Uppfyller hållbarhetskrav | Ja |
| Hållbarhetscertifiering | ENERGY STAR, TCO |
Vikt & dimension
| Bredd | 315,6 mm |
| Djup | 225,8 mm |
| Höjd | 19,2 mm |
| Vikt | 1,34 kg |
Förpackning
| Förpackningens bredd | 69 mm |
| Låddjup | 449 mm |
| Förpackningens höjd | 305 mm |
Förpackningens innehåll
| Penna | Nej |
Övrigt
| Antal talare | 2 |