Samsung Galaxy Book5 Pro 360 Bärbar dator
Intel Core Ultra 5 (Serie 2) 226V / 2.1 GHz - 16 GB LPDDR5X - 512 GB SSD - NVM Express (NVMe) - Intel Arc Graphics 130V - 16" AMOLED
Design
| Produkttyp | Bärbar dator |
| Produktens färg | Grå |
| Formfaktor | Konverterbar (vikning) |
Display
| Skärm diagonal | 40,6 cm (16") |
| Upplösning | 2880 x 1800 pixlar |
| Pekskärm | Ja |
| HD-typ | WQXGA+ |
| Paneltyp | AMOLED |
| Reflexdämpande ytskikt | Ja |
Processor
| Processortillverkare | Intel |
| Processorfamilj | Intel Core Ultra 5 |
| Processorgenerering | Intel Core Ultra (Series 2) |
| Processor | 226V |
| Processorkärnor | 8 |
| Processortrådar | 8 |
| Processorboostfrekvens | 4,5 GHz |
| Prestandakärnor | 4 |
| LP-E-kärnor (Low Power Efficient-cores) | 4 |
| Maximal turbofrekvens för prestandakärna | 4,5 GHz |
| Maximal turbofrekvens för LP-E-kärna (Low Power Efficient-core) | 3,5 GHz |
| Basfrekvens för prestandakärna | 2,1 GHz |
| Basfrekvens för LP-E-kärna (Low Power Efficient-core) | 2100 MHz |
| Processorns cache | 8 MB |
| Processorns cachetyp | Smart Cache |
| Maximal turboeffekt | 37 W |
| Processorns baseffekt | 17 W |
NPU (Neural processor unit)
| NPU (Neural Processor Unit) | Intel AI Boost |
| Sparsity-support | Ja |
| Stöd för Windows Studio-effekter | Ja |
| AI-programvaruramverk som stöds av NPU | DirectML, OpenVINO, Windows ML, ONNX RT, WebNN |
| Total processorprestanda upp till | 97 TOPs |
| NPU-prestanda upp till | 40 TOPs |
| Grafikprocessorns prestanda upp till | 53 TOPs |
Minne
| Internminne | 16 GB |
| Typ av internminne | LPDDR5x-SDRAM |
Lagringsmedia
| Total lagringskapacitet | 512 GB |
| Lagringsmedia | SSD |
| Total SSD-kapacitet | 512 GB |
| Antalet installerade SSD | 1 |
| Solid-state drive kapacitet | 512 GB |
| NVMe | Ja |
| Optisk enhetstyp | Nej |
| Inbyggd kortläsare | Ja |
| Typ av minneskort | MicroSD (TransFlash) |
Grafiken
| Diskret grafikkortsmodell | Ej tillgänglig |
| Inbyggd grafikprocessor (GPU) | Intel |
| Ombord grafikkort | Ja |
| Familj av inbyggda grafikkort | Intel Arc Graphics |
| Ombord grafikkort modell | Intel Arc Graphics 130V |
Audio
| Ljudsystem | Dolby Atmos |
| Antal inbyggda högtalare | 4 |
| Antal mikrofoner | 2 |
| Inbyggd mikrofon | Ja |
Kamera
| Främre kamera | Ja |
| Upplösning (numerisk), främre kamera | 2 MP |
Nätverk
| Wi-Fi-standard | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Mobil nätverksanslutning | Nej |
| Wi-Fi-standarder | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Antenntyp | 2x2 |
| Bluetooth | Ja |
| Bluetooth-version | 5.4 |
Anslutningar
| Antal USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) typ A-portar | 1 |
| Antal HDMI-portar | 1 |
| HDMI-version | 2.1 |
| Antal Thunderbolt 4-portar | 2 |
| Intel® Thunderbolt 4 | Ja |
| Combo hörlurar / mikrofon-port | Ja |
Prestanda
| Ljussensor | Ja |
| Accelerometer | Ja |
| Gyroskop | Ja |
| Index för reparerbarhet | 8.7 |
Tangentbord
| Pekredskap | Clickpad + Stylus |
| Numeriskt tangentbord | Ja |
| Tangentbord med bakgrundsbelysning | Ja |
| Knapp för andrepilot | Ja |
Programvara
| Installerat operativsystem | Windows 11 Home |
Batteri
| Batterikapacitet (wattimmar) | 76,1 wh |
Strömtillförsel
| AC-adapter, effektförlust | 65 W |
| Laddningsport USB Typ-C | Ja |
Bevakning
| Fingeravtrycksläsare | Ja |
| Trusted Platform Module (TPM) | Ja |
Vikt & dimension
| Bredd | 355,4 mm |
| Djup | 252,2 mm |
| Höjd | 12,8 mm |
| Vikt | 1,69 kg |