MSI CREATOR A16 AI+ A3HVFG-047 16 AI9- 365/32GB/1TB/TRX4070 W11P
Design
| Produkttyp | Bärbar dator |
| Produktens färg | Grå |
| Formfaktor | Clamshell |
| Ursprungligt märkesnamn | MSI |
Display
| Skärm diagonal | 40,6 cm (16") |
| Upplösning | 2560 x 1600 pixlar |
| Pekskärm | Nej |
| HD-typ | Quad HD+ |
| Färgomfång | 100% |
| RGB-färgrymd | DCI-P3 |
| Max uppdateringsfrekvens | 240 hz |
Processor
| Processortillverkare | AMD |
| Processorfamilj | AMD Ryzen AI 9 |
| Processor | 365 |
| Processorkärnor | 10 |
| Processortrådar | 20 |
| Processorboostfrekvens | 5 GHz |
| Processorfrekvens | 2 GHz |
| Processorns cache | 24 MB |
| Processorns cachetyp | L3 |
NPU (Neural processor unit)
| Copilot+ PC | Ja |
Minne
| Internminne | 32 GB |
| Typ av internminne | LPDDR5x-SDRAM |
| Minnets formfaktor | Integrerat |
| Minne klockhastighet | 7500 MHz |
| Maximalt internminne | 32 GB |
Lagringsmedia
| Total lagringskapacitet | 1 TB |
| Lagringsmedia | SSD |
| Total SSD-kapacitet | 1 TB |
| Antalet installerade SSD | 1 |
| Solid-state drive kapacitet | 1 TB |
| Solid-state drive-gränssnitt | PCI Express 4.0 |
| NVMe | Ja |
| SSD-diskens formfaktor | M.2 |
Grafiken
| Tillverkare av diskret grafikprocessor (GPU) | NVIDIA |
| Diskret grafikkortsmodell | NVIDIA GeForce RTX 4070 |
| Minneskapacitet, diskret grafikkort | 8 GB |
| Diskret grafikminne typ | GDDR6 |
| Ombord grafikkort | Ja |
| Inbyggd grafikprocessor (GPU) | AMD |
| Diskret grafikkort | Ja |
| Familj av inbyggda grafikkort | AMD Radeon |
| Ombord grafikkort modell | AMD Radeon 880M |
Audio
| Antal inbyggda högtalare | 2 |
| Högtalareffekt | 4 W |
| Inbyggd subwoofer | Ja |
| Inbyggd mikrofon | Ja |
Kamera
| Främre kamera | Ja |
| Främre kamera av HD-typ | Full HD |
| Videoinspelningshastighet | 30 fps |
| Infraröd (IR) kamera | Ja |
| Sekretesstyp | Integritetsskydd |
Nätverk
| Wi-Fi-standard | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Wi-Fi-standarder | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Mobil nätverksanslutning | Nej |
| Nätverksansluten (Ethernet) | Ja |
| Bluetooth | Ja |
| Bluetooth-version | 5.4 |
Anslutningar
| Antal USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) typ A-portar | 2 |
| Antal LAN (RJ-45) anslutningar | 1 |
| Antal HDMI-portar | 1 |
| HDMI-version | 2.1 |
| Antal Thunderbolt 4-portar | 1 |
| Intel® Thunderbolt 4 | Ja |
| Combo hörlurar / mikrofon-port | Ja |
| Alternativt läge för USB Typ-C DisplayPort | Ja |
Tangentbord
| Tangentbord med bakgrundsbelysning | Ja |
| Numeriskt tangentbord | Ja |
| Knapp för andrepilot | Ja |
Programvara
| Installerat operativsystem | Windows 11 Pro |
Batteri
| Batteriteknik | Litium Polymer (LiPo) |
| Antalet battericeller | 4 |
| Batterikapacitet (wattimmar) | 99,9 wh |
Strömtillförsel
| AC-adapter, effektförlust | 240 W |
Bevakning
| Produktvikt (oz) | Ja |
| Typ av kabellåsanslutning | Kensington |
| Fingeravtrycksläsare | Ja |
| Trusted Platform Module (TPM)-version | 2.0 |
| Trusted Platform Module (TPM) | Ja |
Vikt & dimension
| Bredd | 355,8 mm |
| Djup | 259,7 mm |
| Höjd | 19,9 mm |
| Vikt | 2,1 kg |
Övrigt
| Garantiperiod | 3 År |