MSI Katana 17 B13VFK-1094 laptop Intel® Core™ i7 i7-13620H 43.9 cm (17.3") Full HD 16 GB DDR5-SDRAM 1 TB SSD NVIDIA GeForce RTX 4060 Wi-Fi 6 (802.11ax) Windows 11 Home Black
Design
| Produkttyp | Bärbar dator |
| Produktens färg | Svart |
| Formfaktor | Clamshell |
| Ursprungligt märkesnamn | MSI |
Display
| Skärm diagonal | 43,9 cm (17.3") |
| Upplösning | 1920 x 1080 pixlar |
| Pekskärm | Nej |
| HD-typ | Full HD |
| Paneltyp | IPS-Level |
| Max uppdateringsfrekvens | 144 hz |
Processor
| Processortillverkare | Intel |
| Processorfamilj | Intel® Core™ i7 |
| Processorgenerering | 13:e generationens Intel® Core™ i7 |
| Processor | i7-13620H |
| Processorkärnor | 10 |
| Processortrådar | 16 |
| Processorboostfrekvens | 4,9 GHz |
| Prestandakärnor | 6 |
| Effektiva kärnor | 4 |
| Maximal turbofrekvens för prestandakärna | 4,9 GHz |
| Maximal turbofrekvens för effektiv kärna | 3,6 GHz |
| Processorns cache | 24 MB |
| Processorns cachetyp | Smart Cache |
| Processorns baseffekt | 45 W |
| Maximal turboeffekt | 115 W |
Minne
| Internminne | 16 GB |
| Typ av internminne | DDR5-SDRAM |
| Minne klockhastighet | 5200 MHz |
| Minneslayout | 2 x 8 GB |
| Maximalt internminne | 64 GB |
| Minneskanaler | Dubbla kanaler |
Lagringsmedia
| Total lagringskapacitet | 1 TB |
| Lagringsmedia | SSD |
| Total SSD-kapacitet | 1 TB |
| Antalet installerade SSD | 1 |
| Solid-state drive kapacitet | 1 TB |
| Solid-state drive-gränssnitt | PCI Express 4.0 |
| NVMe | Ja |
| Optisk enhetstyp | Nej |
Grafiken
| Tillverkare av diskret grafikprocessor (GPU) | NVIDIA |
| Diskret grafikkortsmodell | NVIDIA GeForce RTX 4060 |
| Minneskapacitet, diskret grafikkort | 8 GB |
| Diskret grafikminne typ | GDDR6 |
| Inbyggd grafikprocessor (GPU) | Intel |
| Ombord grafikkort | Ja |
| Familj av inbyggda grafikkort | Intel® UHD Graphics |
| Diskret grafikkort | Ja |
| Ombord grafikkort modell | Intel® UHD Graphics |
Audio
| Ljudsystem | Nahimic 3 |
| Antal inbyggda högtalare | 2 |
| Högtalartillverkare | Nahimic |
| Högtalareffekt | 2 W |
Kamera
| Främre kamera | Ja |
| Främre kamera av HD-typ | HD |
| Videoinspelningshastighet | 30 fps |
Nätverk
| Wi-Fi-standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Wi-Fi-standarder | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Mobil nätverksanslutning | Nej |
| WLAN-kontrollens modell | Intel Wi-Fi 6 AX201 |
| WLAN-styrenhet, tillverkare | Intel |
| Nätverksansluten (Ethernet) | Ja |
| Datahastighet för Ethernet-LAN | 10,100,1000 Mbit/s |
| Bluetooth | Ja |
| Bluetooth-version | 5.3 |
Anslutningar
| Antal USB 2.0 anslutningar | 1 |
| Antal USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) typ A-portar | 2 |
| Antal USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)typ C-portar | 1 |
| Antal LAN (RJ-45) anslutningar | 1 |
| Antal HDMI-portar | 1 |
| HDMI-version | 2.1 |
| Combo hörlurar / mikrofon-port | Ja |
| Alternativt läge för USB Typ-C DisplayPort | Ja |
Prestanda
| Moderkortets chipset | Intel HM770 |
Tangentbord
| Pekredskap | Styrplatta |
| Numeriskt tangentbord | Ja |
| Tangentbord med bakgrundsbelysning | Ja |
| Tangentbordets bakgrundsbelysning, färg | RGB |
| Bakgrundsbelyst zon på tangentbord | 4-zone RGB |
| Antal tangenter | 99 |
Programvara
| Installerat operativsystem | Windows 11 Home |
Batteri
| Batteriteknik | Litium Polymer (LiPo) |
| Antalet battericeller | 3 |
| Batterikapacitet (wattimmar) | 53,5 wh |
Strömtillförsel
| AC-adapter, effektförlust | 200 W |
| AC-adapter, inspänning | 90 - 264 V |
| Laddningsport USB Typ-C | Nej |
| USB-strömleverans | Nej |
Vikt & dimension
| Bredd | 398 mm |
| Djup | 273 mm |
| Höjd | 25,2 mm |
| Vikt | 2,6 kg |
Förpackningens innehåll
| AC-adapter inkluderad | Ja |
Övrigt
| Garantiperiod | 2 År |