ASUS ROG Strix XG27ACDMS
280Hz | QHD | QD-OLED | 27"
Tillverkare: ASUS
Produktnummer: XG27ACDMS
EAN: 4711387871348
Artikelnummer: F25542474
ASUS ROG Strix XG27ACDMS
ASUS ROG Strix XG27ACDMS
ASUS ROG Strix XG27ACDMS
ASUS ROG Strix XG27ACDMS
ASUS ROG Strix XG27ACDMS
ASUS ROG Strix XG27ACDMS
ASUS ROG Strix XG27ACDMS
ASUS ROG Strix XG27ACDMS
ASUS ROG Strix XG27ACDMS
ASUS ROG Strix XG27ACDMS
ASUS ROG Strix XG27ACDMS
ASUS ROG Strix XG27ACDMS
ASUS ROG Strix XG27ACDMS
ASUS ROG Strix XG27ACDMS
Tillverkare: ASUS
Produktnummer: XG27ACDMS
EAN: 4711387871348
Artikelnummer: F25542474
Finns i lager hos leverantör - leveranstid: 13-14 arbetsdagar
(5.784,80 exkl. moms)
(5.784,80 exkl. moms)
Produktnummer: XG27ACDMS
Snabb respons och hög bildkvalitet för gaming
QD-OLED-panel med 280 Hz uppdateringsfrekvens
  • 0,03 ms GTG responstid minimerar ghosting och rörelseoskärpa i snabba sekvenser
  • 280 Hz uppdateringsfrekvens ger ett extremt mjukt bildflöde för högpresterande system
  • QD-OLED-teknik levererar djup svärta och hög kontrast med ett förhållande på 1 500 000:1
  • QHD-upplösning (2560 x 1440) ger en skarpare bild än standard Full HD på 26,5 tum
  • 99 % DCI-P3 färgrymd säkerställer korrekt och levande färgåtergivning
  • DisplayHDR 400 True Black ger förbättrad detaljrikedom i både mörka och ljusa partier
  • 1000 cd/m² toppljusstyrka möjliggör kraftfulla ljuseffekter i HDR-stödjande innehåll
Anslutning och ergonomi
Display
Skärm diagonal 67,3 cm (26.5")
Upplösning 2560 x 1440 pixlar
HD-typ Quad HD
Native bildförhållande 16:9
Skärmtyp QD-OLED
Paneltyp OLED
Pekskärm Nej
Ljusstyrka (max) 1000 cd/m²
Ljusstyrka (normal) 250 cd/m²
Svarstid (medel) 0,03 ms
Responstidens mätningstyp GTG (Gray to Gray)
Skärmytskikt Mätt
Skärmform Platt
Kontrastförhållande (medel) 1500000:1
Max uppdateringsfrekvens 280 hz
Betraktningsvinkel (horisontell) 178°
Synfältsvinkel (vertikal) 178°
Bildpunktavstånd 0,229 x 0,229 mm
Bildstorlek horisontalt 59 cm
Bildstorlek vertikalt 33,4 cm
Horisontell avsökningsfrekvens 27 - 255 kHz
Vertikal avsökningsfrekvens 48 - 280 hz
HDR-stöd Ja
HDR-teknik (High Dynamic Range) DisplayHDR 400 True Black
Färgområdesstandard DCI-P3
DCI-P3-täckning 99%
Prestanda
NVIDIA G-SYNC Ja
Typ av NVIDIA G-SYNC G-SYNC Compatible
AMD FreeSync Ja
Typ av AMD FreeSync FreeSync Premium Pro
Stöd för VESA Adaptive Sync Ja
Flimmerfriteknik Ja
Låg blåljus-teknik Ja
Multimedia
Inbyggda högtalare Nej
Inbyggd kamera Nej
Design
Positionering på marknaden Spela
Produktens färg Svart
Löstagbart stativ Ja
Fötter färg Svart
Anslutningar
Typ av USB-port uppströms USB Type-C
Antal portar uppströms Ja
Antal USB typ C-portar uppströms Ja
Alternativt läge för USB Typ-C DisplayPort Ja
USB-strömleverans Ja
USB-strömförsörjning upp till 15 W
HDMI Ja
Antal HDMI-portar Ja
HDMI-version 2.1
Antal Displayportar Ja
DisplayPort-version 1.4
Hörlursutgång Ja
Hörlursutgångar Ja
Hörlursanslutning 3,5 mm
HDCP Ja
Ergonomi
VESA-fäste Ja
Gränsssnitt för panelmontering 100 x 100 mm
Monteringsbar på väggen Ja
Produktvikt (oz) Ja
Typ av kabellåsanslutning Kensington
Höjdjustering Ja
Justerbar höjd (max) 11 cm
Svängarm Ja
Pivot vinkel 90 - -90°
Svängbara Ja
Hållare 45 - -45°
Lutningsjustering Ja
Lutningsvinkel 20 - -5°
Strömtillförsel
Energieffektivitetsklass (SDR) F
Energieffektivitetsklass (HDR) G
Energiförbrukning (SDR) per 1 000 timmar 25 kWh
Energiförbrukning (HDR) per 1 000 timmar 30 kWh
Strömförbrukning (vanlig) 28 W
Strömförbrukning i avslaget läge 0,3 W
Strömförbrukning i PowerSave läge 0,5 W
AC-inspänning 100 - 240 V
Växelström Frekvens 50/60 hz
Energieffektivitetsskalning A till G
EPREL-kod (Europeisk databas för energimärkta produkter) 2310367
Vikt & dimension
Bredd (med stativ) 609 mm
Djup (med stativ) 188 mm
Höjd (med stativ) 449 mm
Vikt (med stativ) 6,1 kg
Bredd (utan stativ) 609 mm
Djup (utan stativ) 66 mm
Höjd (utan stativ) 369 mm
Vikt (utan stativ) 3,8 kg
Förpackning
Förpackningens bredd 860 mm
Låddjup 500 mm
Förpackningens höjd 162 mm