Lenovo Legion R27qc-30 skärm - WLED - 27" - AMD FreeSync, VESA Adaptive-Sync - VA - 0.5ms,1ms,2ms,3ms,4ms
QHD 2560x1440
Display
| Skärm diagonal | 68,6 cm (27") |
| Upplösning | 2560 x 1440 pixlar |
| HD-typ | Quad HD |
| Native bildförhållande | 16:9 |
| Skärmtyp | LED |
| Paneltyp | VA |
| LED-bakgrundsbelysning | Ja |
| Typ av bakgrundsbelysning | W-LED |
| Pekskärm | Nej |
| Ljusstyrka (normal) | 350 cd/m² |
| Svarstid (medel) | 4 ms |
| Responstid (MPRT) | 0,5 ms |
| Anti-glare skärm | Ja |
| Skärmform | Konkav skärm |
| Bildskärmens krökning | 1500R |
| Kontrastförhållande (medel) | 3000:1 |
| Kontrastförhållande (dynamisk) | 3000000:1 |
| Max uppdateringsfrekvens | 180 hz |
| Betraktningsvinkel (horisontell) | 160° |
| Synfältsvinkel (vertikal) | 178° |
| Antal färger | 16,7 miljoner färger |
| Bildpunktavstånd | 0,2331 x 0,2331 mm |
| Pixeltäthet | 108,8 ppi |
| Bildstorlek horisontalt | 59,7 cm |
| Bildstorlek vertikalt | 33,6 cm |
| Färgdjup | 8 bit |
| Färgområdesstandard | DCI-P3, sRGB |
| sRGB-täckning (typisk) | 99% |
| DCI-P3-täckning | 90% |
Prestanda
| AMD FreeSync | Ja |
| Låg blåljus-teknik | Ja |
Multimedia
| Antal talare | 2 |
| Uteffekt (RMS) | 6 W |
| Inbyggda högtalare | Ja |
| Inbyggd kamera | Nej |
Design
| Positionering på marknaden | Kontor |
| Produktens färg | Svart |
| Färgnamn | Raven Black |
Anslutningar
| Inbyggd USB-hubb | Nej |
| HDMI | Ja |
| Antal HDMI-portar | 2 |
| HDMI-version | 2.1 |
| Antal Displayportar | 1 |
| DisplayPort-version | 1.4 |
| Ljudutgång | Ja |
Ergonomi
| VESA-fäste | Ja |
| Gränsssnitt för panelmontering | 100 x 100 mm |
| Produktvikt (oz) | Ja |
| Typ av kabellåsanslutning | Kensington |
| Höjdjustering | Ja |
| Justerbar höjd (max) | 12 cm |
| Svängarm | Ja |
| Pivot vinkel | -90 - 90° |
| Svängbara | Ja |
| Hållare | -30 - 30° |
| Lutningsjustering | Ja |
| Lutningsvinkel | -5 - 22° |
| Skärmgränssnitt (OSD) | Ja |
Strömtillförsel
| Energieffektivitetsklass (SDR) | F |
| Energieffektivitetsklass (HDR) | G |
| Energiförbrukning (SDR) per 1 000 timmar | 26 kWh |
| Energiförbrukning (HDR) per 1 000 timmar | 41 kWh |
| Strömförbrukning (vanlig) | 26 W |
| Strömförbrukning (max) | 65 W |
| Strömförbrukning i avslaget läge | 0,3 W |
| AC-inspänning | 100 - 240 V |
| Växelström Frekvens | 50/60 hz |
| Nätaggregatstyp | Intern |
| Energieffektivitetsskalning | A till G |
Vikt & dimension
| Bredd (med stativ) | 610,4 mm |
| Djup (med stativ) | 258,8 mm |
| Höjd (med stativ) | 505 mm |
| Vikt (med stativ) | 6,1 kg |
| Bredd (utan stativ) | 610,4 mm |
| Djup (utan stativ) | 88,2 mm |
| Höjd (utan stativ) | 369,8 mm |
| Vikt (utan stativ) | 4,2 kg |
| Bezel-bredd (sidan) | 2 mm |
| Bezel-bredd (överst) | 2 mm |
| Bezel-bredd (botten) | 2,4 cm |
Förpackning
| Förpackningens bredd | 789 mm |
| Låddjup | 162 mm |
| Förpackningens höjd | 463 mm |
| Vikt inkl. förpackning | 9,5 kg |
Förpackningens innehåll
| Stå ingår | Ja |
| Kabel inkluderad | AC, DisplayPort |
| Skruvar medföljer | Ja |
| Snabbstartsguide | Ja |
| DisplayPort-kabelns längd | 1,8 m |
| Strömkabel längd | 1,8 m |
Övrigt
| Certifiering | RoHS, EU Energy Efficiency Level (Level-F) TÜV Low Blue Light (Hardware solution), TÜV Rheinland® Eye Comfort, Eyesafe® Display 2.0 |