QNAP TS-433 - NAS-server - 24 TB
Lagringsmedia
| Lagringsenhetens kapacitet | 6 TB |
| Lagringsenhetens gränssnitt | Serial ATA III, Serial ATA II |
| Lagringsenhetsgränssnitt som stöds | Serial ATA III, Serial ATA II |
| Storlekar som stöds på lagringsenhet | 2.5,3.5" |
| RAID-stöd | Ja |
| RAID-nivåer | 0, 6, 1, JBOD, 5, 10 |
| Online RAID-migrering | Ja |
| Online RAID-expansion | Ja |
| RAID-återuppbyggnad | Ja |
| Hårddiskplatser med hotswap-funktion | Ja |
| Filsystem som stöds | FAT32, exFAT, HFS+, NTFS, ext3, ext4 |
| Lagringsenheter installerade | Ja |
| Total installerad lagringskapacitet | 24 TB |
| Antal installerade lagringsenheter | 4 |
| Antal lagringsenheter som stöds | 4 |
| Typ av installerad lagringsenhet | HDD |
| Typer av lagringsenheter som stöds | HDD & SSD |
| Diskgenomgång | Ja |
Processor
| Processor | Cortex-A55 |
| Processorfrekvens | 2 GHz |
| Processorkärnor | 4 |
| Processorarkitektur | ARM Cortex-A55 |
Minne
| Internminne | 4 GB |
| Maximal RAM som stöds | 4 GB |
| Flashminne | 4000 MB |
Nätverk
| Nätverksansluten (Ethernet) | Ja |
| Datahastighet för Ethernet-LAN | 1000,2500,100 Mbit/s |
| DHCP-server | Ja |
| Jumbo Frames stöd | Ja |
| iSCSI-stöd | Ja |
| Wake-on-LAN förberedd | Ja |
| Dynamisk DNS (DDNS) | Ja |
Anslutningar
| USB-port | Ja |
| Antal USB 2.0 anslutningar | 2 |
| Antal USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) typ A-portar | 1 |
| Antal LAN (RJ-45) anslutningar | 2 |
| Samtidiga anslutningar | 200 |
Design
| Chassityp | Tower |
| Kylning typ | Aktiv |
| Produktens färg | Vit |
| Antal fläktar | 1 fläkt/-ar |
| Fläktdiameter | 12 cm |
| Låsbara hårddiskfack | Ja |
| LED-indikatorer | HDD, Status, LAN |
| Produktvikt (oz) | Ja |
| Typ av kabellåsanslutning | Kensington |
Prestanda
| Modell | NAS |
| Enhetsklass | Hem och Hemmakontor |
| Säkerhetskopieringsfunktion | Ja |
| Typer av säkerhetskopiering | Cloud, iSCSI LUN |
| Alarm | Ja |
| Flerspråkig support | Ja |
| Snapshot | Ja |
| Lednings Protokoll | SNMP V2/V3 |
| På / av-knapp | Ja |
| Systemlogg | Ja |
| Hot spare-disk | Ja |
| Lösenordsautentisering | Ja |
| Inbyggd FTP-server | Ja |
| Kryptering/säkerhet | HTTPS, SSH, 256-bit AES, FIPS 140-2 |
| Webbläsare stöds | Apple Safari, Google Chrome, Microsoft Edge, Mozilla Firefox |
| Åtkomstkontrollista (ACL) | Ja |
| Återställningsknapp | Ja |
| Stöd för S.M.A.R.T. | Ja |
| Diskavsökning | Ja |
Programvara
| Installerat operativsystem | QNAP Turbo System |
| Operativsystemversion | 5,0,1 |
| Windows-operativsystem som stöds | Windows 10, Windows 11, Windows 7, Windows 8 |
| Linux operativsystem som stöds | Ja |
| Mac-operativsystem som stöds | Ja |
| Serveroperativsystem som stöds | Windows Server 2008, Windows Server 2012, Windows Server 2012 R2, Windows Server 2016, Windows Server 2019 |
Strömtillförsel
| Strömförsörjning plats | Extern |
| Nätaggregatets effekt | 90 W |
| Strömförbrukning (vanlig) | 22,54 W |
| Strömförbrukning (HDD i standby-läge) | 8,45 W |
| AC-inspänning | 100 - 240 V |
| Fan spänning | 12 V |
Vikt & dimension
| Bredd | 160 mm |
| Djup | 219 mm |
| Höjd | 169 mm |
Förpackningens innehåll
| Extern strömadapter | Ja |
| Kabel inkluderad | AC, LAN (RJ-45) |
| Antal strömkablar | 1 |
| Antal skruvar | 28 |
| Nyckel till hårddiskbricka ingår | Ja |
Miljökrav
| Temperatur vid drift | 0 - 40 ° C |
| Intervall för relativ operativ luftfuktighet | 5 - 95% |
| Fuktighet (förvaring) | 5 - 95% |
| Temperaturintervall (förvaring) | -20 - 70 ° C |