Alienware 500Hz Gaming Monitor AW2524HF skärm - WLED kantbelyst bakgrundsbelysning - 25" - VESA Adaptive-Sync, AMD FreeSync Premium - Fast IPS - 1ms,0,5ms
Full HD 1920x1080 : 500Hz, DisplayPort: 480Hz, HDMI: 255Hz)
Display
| Skärm diagonal | 62,2 cm (24.5") |
| Upplösning | 1920 x 1080 pixlar |
| HD-typ | Full HD |
| Native bildförhållande | 16:9 |
| Skärmtyp | LCD |
| Paneltyp | IPS |
| Typ av bakgrundsbelysning | W-LED |
| Pekskärm | Nej |
| Ljusstyrka (normal) | 400 cd/m² |
| Svarstid (medel) | 0,5 ms |
| Anti-glare skärm | Ja |
| Skärmform | Platt |
| Grafikupplösningar som stöds | 640 x 480 (VGA), 720 x 480, 1024 x 768 (XGA), 1152 x 864 (XGA+), 1280 x 1024 (SXGA), 1600 x 900, 1920 x 1080 (HD 1080) |
| Videolägen som stöds | 480p, 576p, 720p, 1080i, 1080p |
| Kontrastförhållande (medel) | 1000:1 |
| Max uppdateringsfrekvens | 500 hz |
| Betraktningsvinkel (horisontell) | 178° |
| Synfältsvinkel (vertikal) | 178° |
| Antal färger | 1,07 miljarder färger |
| Svarstid (min) | 3 ms |
| Bildpunktavstånd | 0,2832 x 0,2832 mm |
| Pixeltäthet | 90 ppi |
| Horisontellt sökområde | 30 - 510 kHz |
| Vertikalt sökområde | 48 - 500 hz |
| Bildstorlek horisontalt | 54,4 cm |
| Bildstorlek vertikalt | 30,3 cm |
| Bildstorlek diagonalt | 62,2 cm |
| Diagonal skärmstorlek | 62,2 cm |
| HDR-stöd | Ja |
| HDR-teknik (High Dynamic Range) | High Dynamic Range 10 (HDR10) |
| Dimfaktor | 25% |
| Ytans hårdhet | 3H |
| sRGB-täckning (typisk) | 99% |
Prestanda
| NVIDIA G-SYNC | Nej |
| AMD FreeSync | Ja |
| Typ av AMD FreeSync | FreeSync Premium |
| Flimmerfriteknik | Ja |
| Låg blåljus-teknik | Ja |
| smarta funktioner | Idrott |
Multimedia
| Inbyggda högtalare | Nej |
| Inbyggd kamera | Nej |
Design
| Positionering på marknaden | Spela |
| Produktens färg | Svart |
| Färgnamn | Dark Side of the Moon |
| Främre infattning | Svart |
| Fötter färg | Svart |
Anslutningar
| Inbyggd USB-hubb | Ja |
| USB-hubbversion | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Typ av USB-port uppströms | USB Typ B |
| Antal portar uppströms | 1 |
| Antal USB typ A-portar nedströms | 4 |
| HDMI | Ja |
| Antal HDMI-portar | 1 |
| HDMI-version | 2.1 |
| Antal Displayportar | 2 |
| DisplayPort-version | 1.4 |
| Hörlursutgång | Nej |
| Uttag för mikrofon/linje in | Nej |
| PC-ljud in | Nej |
| HDCP | Ja |
| HDCP-version | 1.4 |
| Strömingång | Ja |
Nätverk
| Wi-Fi | Nej |
Ergonomi
| VESA-fäste | Ja |
| Gränsssnitt för panelmontering | 100 x 100 mm |
| Produktvikt (oz) | Ja |
| Typ av kabellåsanslutning | Kensington |
| Höjdjustering | Ja |
| Justerbar höjd (max) | 11 cm |
| Svängarm | Ja |
| Pivot vinkel | -90 - 90° |
| Svängbara | Ja |
| Hållare | -20 - 20° |
| Lutningsjustering | Ja |
| Lutningsvinkel | -5 - 21° |
| Skärmgränssnitt (OSD) | Ja |
| Plug & Play-kompatibel | Ja |
| LED-indikatorer | Ja |
Strömtillförsel
| Energieffektivitetsklass (SDR) | E |
| Energieffektivitetsklass (HDR) | G |
| Energiförbrukning (SDR) per 1 000 timmar | 19 kWh |
| Energiförbrukning (HDR) per 1 000 timmar | 31 kWh |
| Strömförbrukning (vanlig) | 18,5 W |
| Strömförbrukning i vänteläge | 0,5 W |
| Strömförbrukning (max) | 74 W |
| Strömförbrukning i avslaget läge | 0,3 W |
| AC-inspänning | 100 - 240 V |
| Växelström Frekvens | 50/60 hz |
| Nätaggregatstyp | Intern |
| Energieffektivitetsskalning | A till G |
| EPREL-kod (Europeisk databas för energimärkta produkter) | 1599210 |
Miljökrav
| Temperatur vid drift | 0 - 40 ° C |
| Temperaturintervall (förvaring) | -20 - 60 ° C |
| Intervall för relativ operativ luftfuktighet | 10 - 80% |
| Fuktighet (förvaring) | 5 - 90% |
| Altitud vid drift | 0 - 5000 m |
| Höjd över havet i avstängt läge | 5000 - 12192 m |
Vikt & dimension
| Bredd (med stativ) | 555,1 mm |
| Djup (med stativ) | 243,7 mm |
| Höjd (med stativ) | 500,5 mm |
| Vikt (med stativ) | 5,64 kg |
| Bredd (utan stativ) | 555,1 mm |
| Djup (utan stativ) | 84 mm |
| Höjd (utan stativ) | 328,9 mm |
| Vikt (utan stativ) | 3,65 kg |
| Bezel-bredd (sidan) | 5,7 mm |
| Bezel-bredd (överst) | 5,7 mm |
| Bezel-bredd (botten) | 2,06 cm |
Förpackning
| Förpackningens bredd | 244,8 mm |
| Låddjup | 704,9 mm |
| Förpackningens höjd | 460 mm |
| Vikt inkl. förpackning | 9,1 kg |
Förpackningens innehåll
| Stå ingår | Ja |
| Kabel inkluderad | AC, DisplayPort, USB |
| Nätadapter ingår | Ja |
| Fjärrkontroll ingår | Nej |
| Penna ingår | Nej |
| DisplayPort-kabelns längd | 1,8 m |
Hållbarhet
| Uppfyller hållbarhetskrav | Ja |
| Innehåller inte | PVC/BFR |
Övrigt
| Certifikat för överensstämmelse | RoHS |
| Fri från tungmetaller | Hg (kvicksilver) |