ASUS ZenScreen Duo OLED MQ149CD skärm - 14" - 1ms
Full HD 1920x1200 vid 60Hz
Display
| Skärm diagonal | 35,6 cm (14") |
| Upplösning | 1920 x 1200 pixlar |
| HD-typ | WUXGA |
| Native bildförhållande | 16:10 |
| Skärmtyp | OLED |
| Paneltyp | OLED |
| LED-bakgrundsbelysning | Ja |
| Pekskärm | Nej |
| Ljusstyrka (max) | 500 cd/m² |
| Ljusstyrka (normal) | 400 cd/m² |
| Svarstid (medel) | 1 ms |
| Responstidens mätningstyp | GTG (Gray to Gray) |
| Skärmytskikt | Glansigt |
| Skärmform | Platt |
| Kontrastförhållande (medel) | 100000:1 |
| Kontrastförhållande (dynamisk) | 100000000:1 |
| Max uppdateringsfrekvens | 60 hz |
| Betraktningsvinkel (horisontell) | 176° |
| Synfältsvinkel (vertikal) | 176° |
| Antal färger | 1,073 miljarder färger |
| Bildpunktavstånd | 0,16 x 0,16 mm |
| Bildstorlek horisontalt | 30,2 cm |
| Bildstorlek vertikalt | 18,9 cm |
| Diagonal skärmstorlek | 36 cm |
| HDR-stöd | Ja |
| HDR-teknik (High Dynamic Range) | DisplayHDR 400 True Black, High Dynamic Range 10 (HDR10) |
| Färgområdesstandard | DCI-P3 |
| Färgomfång | 100% |
Prestanda
| NVIDIA G-SYNC | Nej |
| AMD FreeSync | Nej |
| Flimmerfriteknik | Ja |
| Låg blåljus-teknik | Ja |
| Spelläge | Ja |
Multimedia
| Inbyggda högtalare | Nej |
| Inbyggd kamera | Nej |
Design
| Positionering på marknaden | Konsument |
| Produktens färg | Silver |
Anslutningar
| Inbyggd USB-hubb | Nej |
| Antal USB typ C-portar nedströms | 2 |
| Alternativt läge för USB Typ-C DisplayPort | Ja |
| HDMI | Ja |
| Mini-HDMI-portar kvantitet | 1 |
| Hörlursutgång | Nej |
| HDCP | Ja |
| HDCP-version | 1.4 |
Ergonomi
| Produktvikt (oz) | Ja |
| Typ av kabellåsanslutning | Kensington |
| Höjdjustering | Nej |
Strömtillförsel
| Energieffektivitetsklass (SDR) | C |
| Energieffektivitetsklass (HDR) | C |
| Energiförbrukning (SDR) per 1 000 timmar | 9 kWh |
| Energiförbrukning (HDR) per 1 000 timmar | 9 kWh |
| Strömförbrukning (vanlig) | 13 W |
| Strömförbrukning i vänteläge | 0,3 W |
| Strömförbrukning i avslaget läge | 0,3 W |
| Strömförbrukning i PowerSave läge | 0,5 W |
| AC-inspänning | 100 - 240 V |
| Växelström Frekvens | 50/60 hz |
| Energieffektivitetsskalning | A till G |
| EPREL-kod (Europeisk databas för energimärkta produkter) | 2224648 |
Vikt & dimension
| Bredd (utan stativ) | 319 mm |
| Djup (utan stativ) | 15 mm |
| Höjd (utan stativ) | 212 mm |
| Vikt (utan stativ) | 1,07 kg |
Förpackning
| Förpackningens bredd | 460 mm |
| Låddjup | 124 mm |
| Förpackningens höjd | 320 mm |
| Vikt inkl. förpackning | 2,6 kg |
| Förpackningstyp | Låda |
Hållbarhet
| Hållbarhetscertifiering | ENERGY STAR, Forest Stewardship Council (FSC) Mix |
Övrigt
| Varumärkesspecifika teknologier | SPLENDID |