Acer Nitro QG270 S3bipx skärm - LED-bakgrundsbelysning - 27" - AMD FreeSync Premium - VA - 1ms
Full HD 1920x1080 vid 180Hz
Display
| Skärm diagonal | 68,6 cm (27") |
| Upplösning | 1920 x 1080 pixlar |
| HD-typ | Full HD |
| Native bildförhållande | 16:9 |
| Skärmtyp | LCD |
| Paneltyp | VA |
| Typ av bakgrundsbelysning | LED |
| Pekskärm | Nej |
| Ljusstyrka (normal) | 300 cd/m² |
| Svarstid (medel) | 1 ms |
| Skärmform | Platt |
| Grafikupplösningar som stöds | 1920 x 1080 (HD 1080) |
| Kontrastförhållande (medel) | 3000:1 |
| Kontrastförhållande (dynamisk) | 100000000:1 |
| Max uppdateringsfrekvens | 180 hz |
| Betraktningsvinkel (horisontell) | 178° |
| Synfältsvinkel (vertikal) | 178° |
| Antal färger | 16,7 miljoner färger |
| Bildpunktavstånd | 0,31 x 0,31 mm |
| Horisontellt sökområde | 54,7 - 205,7 kHz |
| Vertikalt sökområde | 48 - 180 hz |
| Bildstorlek horisontalt | 59,8 cm |
| Bildstorlek vertikalt | 33,6 cm |
| Diagonal skärmstorlek | 68,6 cm |
| HDR-stöd | Ja |
| HDR-teknik (High Dynamic Range) | High Dynamic Range 10 (HDR10) |
| sRGB-täckning (typisk) | 95% |
Prestanda
| NVIDIA G-SYNC | Nej |
| AMD FreeSync | Ja |
| Typ av AMD FreeSync | FreeSync Premium |
| Flimmerfriteknik | Ja |
| Låg blåljus-teknik | Ja |
Multimedia
| Inbyggda högtalare | Nej |
| Inbyggd kamera | Nej |
Design
| Positionering på marknaden | Spela |
| Produktens färg | Svart |
| Främre infattning | Svart |
| Fötter färg | Svart |
Anslutningar
| Inbyggd USB-hubb | Nej |
| HDMI | Ja |
| Antal HDMI-portar | 1 |
| HDMI-version | 2.0 |
| Antal Displayportar | 1 |
| DisplayPort-version | 1.4 |
| Hörlursutgång | Ja |
| Hörlursutgångar | 1 |
| Hörlursanslutning | 3,5 mm |
| Likströmsingång | Ja |
Ergonomi
| VESA-fäste | Nej |
| Produktvikt (oz) | Ja |
| Typ av kabellåsanslutning | Kensington |
| Höjdjustering | Nej |
| Lutningsjustering | Ja |
| Lutningsvinkel | -5 - 15° |
| Skärmgränssnitt (OSD) | Ja |
Strömtillförsel
| Energieffektivitetsklass (SDR) | E |
| Energieffektivitetsklass (HDR) | F |
| Energiförbrukning (SDR) per 1 000 timmar | 19 kWh |
| Energiförbrukning (HDR) per 1 000 timmar | 26 kWh |
| Strömförbrukning (vanlig) | 20 W |
| Strömförbrukning i vänteläge | 0,5 W |
| Strömförbrukning (max) | 27 W |
| Strömförbrukning i avslaget läge | 0,3 W |
| Nätaggregatstyp | Extern |
| Energieffektivitetsskalning | A till G |
| EPREL-kod (Europeisk databas för energimärkta produkter) | 1472213 |
Vikt & dimension
| Bredd (med stativ) | 616,1 mm |
| Djup (med stativ) | 175 mm |
| Höjd (med stativ) | 452,2 mm |
| Vikt (med stativ) | 3,3 kg |
| Bredd (utan stativ) | 616,1 mm |
| Djup (utan stativ) | 38,7 mm |
| Höjd (utan stativ) | 364,2 mm |
| Vikt (utan stativ) | 3,1 kg |
Förpackningens innehåll
| Stå ingår | Ja |
| Kabel inkluderad | HDMI |
| Nätadapter ingår | Ja |
Övrigt
| Varumärkesspecifika teknologier | Six Axis Control |